Perpetis Flexo byl zkonstruován pro ulehčení práce a snížení pravděpodobnosti lidské chyby při výrobě flexotiskových desek. Stroj dokáže se značnou dávkou automatizace zaměřit motiv na desce. Zkontrolovat správnost rozměrů, zvolit správné parametry řezání podle typu a tloušťky desky, optimalizovat způsob řezání. Případně označit desky podle přání zákazníků.
Software stroje se snaží využít v maximální míře výstupy základních programů pro práci s flexotiskovou osvitovou jednotkou firem Kodak (Miraclon) a Esko graphics. Není tedy zapotřebí rozsáhlých investic do dalšího software. Stroj se tedy hodí i pro menší firmy a firmy, kde se štočky vyrábějí jen pro vlastní potřebu.
Pro zefektivneni automatického procesu lze doplnkově použít řízení soubory XML. XML soubory lze vytvořit řadou informačních systémů a nebo automatizačního systému jako je Automation Engine od Eska. Stroj lze integrovat do rozsáhlého systému s několika osvitovými jednotkami Kodak i Esko.
Workflow postavené na souborech XML však firma Brandeis technologies považuje za perspektivní a chce dále rozvíjet pro další zvýšení automatizace, kontroly kvality a procesu výroby. V budoucnu by mělo být možno sledovat, jestli je štoček již vyřazen nebo rozřezán. Měly by být obchodníkovi k dispozici naměřená data, fotografie testovacích klínů, registrace, případně další informace.
Ve zkušebním provozu je i software pro automatické zpracování jednobitových tifů. Systém zachovává metadata potřebná pro použití ABS. K dispozici bude i software pro dělení TIFů štočků pro vlnitou lepenku a jejich další zpracování na strojích Brandeis, případně Heaford a Dupont.
Tiff Assembler Plus je nástoj pro montáž štočků na výsledný rozměr materiálu pro osvitovou jednotku. Je nedílným vybavením zařízení Kodak Flexcel.
Pro následné dělení štočků umožňuje výstup do formátů ACM (Esko Artios Cad Manufacturing) nebo CFF2 (Common File Format). CFF2 je otevřenější strukturovaný formát, umožňující další zpracování dat. ACM formát nedoporučujeme používat pro práci s flexotiskovými štočky. Načíst jej však lze. Není však v tuto chvíli podporován importním optimalizátorem řezů. Do montáže je třeba při editaci vložit pasovací značky.
Pro vlastní řezání postačí načíst pouze CFF2 soubor. Na základě informací v souboru CFF2 importní modul přečte typ a tloušťku desky. Podle typu desky se zvolí nastavení rychlostí řezání a zrychlení. Součástí nastavení, tzv. „materiálového souboru“ je rovněž nastavení parametrů kamery a modulu rozpoznávání značek. Automaticky se zvolí vakuová zóna, načtou se pasovací značky.
Dalším načítaným souborem jsou obrazová data. V případě TAP je to vyřazený Tiff pro osvitovou jednotku. Tento tif má vysoké rozlišení, které se ještě liší podle toho zda je použita funkce Digicap. Tiff je při importu redukován do náhledu a umístěn na plochu stolu. Informace o motivu se výborně hodí pro orientaci obsluhy. Perpetis v něm rovněž najde místo vhodné k popisu štočku. Načtení je rychlé a probíhá ve zvláštním programovém vlákně. Neoddaluje počátek práce. Tisková data lze zadat jako texový řetězec v názvu souboru nebo pomocí XML.
Merger je nástoj pro montáž štočků na výsledný rozměr materiálu pro osvitovou jednotku. Je základním programovým vybavením osvitové jednotky CDI firmy Esko Graphics. Soubor CDI je primárně určen pro osvit desek. Obsahuje však veškerá data potřebná pro dělení desek, jakož i názvy všech obsažených tifů.
Do montáže je třeba při editaci vložit pasovací značky. Musí být ve tvaru kolečka. Systém rozpoznává kolečka libovolného, avšak předem známého průměru. Značky doporučujeme umístit ručně do volných míst podle potřeby. Náhodnost ručního umístění značek se občas vyplatí. Stroj vyhodnocuje teoretické a skutečné vzdálenosti značek. V případě záměny desek se tak náhodnost jejich pozic výborně hodí a znemožní záměnu souborů a desek cenného materiálu.
Software Brandeis podporuje využití veškeré funkcionality programu Merger. Štočky lze otáčet, zrcadlit, ořezávat nebo množit. Pro dosažení stejné funkcionality jako u TAP je tedy třeba lokalizovat původní jednotlivé tiffy. K tomu lze využít názvů souborů a souborů XML nebo adresářové struktury.
Pro vlastní řezání postačí načíst pouze CDI soubor. V souboru je uchován typ desky a její tloušťka zadaná do editoru desek. Podle typu materiálu se zvolí nastavení rychlostí řezání a zrychlení. Součástí materiálového souboru je rovněž nastavení parametrů kamery a modulu rozpoznávání značek.
V případě CDI se Tiffy načítají z původních složek. Na jedné desce se zpravidla nacházejí štočky z více zakázek, často pro více zákazníků. Tiff je při importu redukován do náhledu a umístěn na plochu stolu. Tisková data lze zadat jako texový řetězec v názvu souboru nebo pomocí XML.